Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Monika C. 2019-04-01 12:37:24
Autor zdjęcia/źródło: Dekoracje do pokoju dziecka, mat. prasowe
Choć do takiego rozwiązania możemy być przyzwyczajeni, kwestia kolorystyki w dziecięcym pokoju nie jest aż tak jednoznaczna. Wybór odpowiednich odcieni, a co za tym idzie wygląd ścian, dodatków i zabawek, ma kolosalny wpływ na rozwój naszego malucha. To, czy w przestrzeni będą dominować pastele, czy wyraziste odcienie nie może być dziełem przypadku.
Przeglądając Internet, znajdziemy tysiące inspiracji w jaki sposób urządzić pokój malucha. Na topie są aranżacje utrzymane w pudrowych barwach lub takie podporządkowane motywowi przewodniemu. W związku z tym, że dzieci są zbyt małe, by wyrazić własne zdanie, rodzice urządzają przestrzeń według swojego uznania. Pokój ma być uroczy, przytulny i pełen zabawek. Dobrze jednak wiedzieć, że to, w jaki sposób udekorujemy pomieszczenie, może wpływać na rozwój naszego malucha – przyspieszając go bądź spowalniając. Niezwykłą rolę odgrywają w tej kwestii kolory i dodatki, które będą stymulować dziecko. Dlaczego w pokoju niemowlaka powinny się pojawić biało czarne plakaty dziecięce, a w pokoju ucznia zielone akcenty? Zaraz wszystko wyjaśnimy!
Gdy myślimy o pokoju noworodka, do głowy przychodzi nam prawdopodobnie delikatna i stonowana aranżacja. Choć taki pokój może odpowiadać rodzicom, dla malucha wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem. Noworodki zaraz po urodzeniu mają słabo rozwinięty wzrok i są w stanie wyłapać tylko duże kształty utrzymane w wyrazistych kolorach. Właśnie dlatego coraz częściej można spotkać minimalistyczne aranżacje, w których znajdują się czarno-białe plakaty dla dzieci ze wzorami przypominającymi przedstawienia z kontrastowych książeczek. Na takim obiekcie maluch jest w stanie skupić swoją uwagę, dzięki czemu może lepiej ćwiczyć koncentrację i rozwijać swój zmysł wzroku. Choć dla nas taka dekoracja może się wydawać nieciekawa, wybierając ją, zrobimy przysługę naszemu maleństwu.
Noworodkom najłatwiej skupić uwagę na dużych, geometrycznych kształtach, dlatego kontrastowe plakaty dla dzieci można zawiesić nad łóżeczkiem bądź koło przewijaka. A gdy nasz szkrab nieco podrośnie i przekroczy wiek trzech miesięcy, zacznijmy wprowadzać do wystroju kolejne kolory, bo dziecko jest już w stanie zobaczyć o wiele więcej odcieni. Wciąż warto pozostać przy wyrazistych zgeometryzowanych wzorach, jednak czarno-białe przedstawienia mogą być już urozmaicone kolorem żółtym, niebieskim czy zielonym. Należy jednak wiedzieć, że nadmiar kolorów także nie jest dobry. Zbyt duża ilość bodźców będzie rozpraszać uwagę maleństwa, co nie tylko utrudni rozwój, ale może powodować także niepokój. Zastosujmy więc pastelowe lub cieliste barwy (które są coraz częściej polecane przez specjalistów) jako tło, na którym pojawią się nieco bardziej wyraziste akcenty.
Gdy dziecko jest już większe, może nam pomóc w stworzeniu idealnego wystroju. Obserwujmy, w jakich kolorach czuje się najlepiej i jakie odcienie wybiera. Być może ma swoją ulubiona przytulankę lub kocyk, z którymi czuje się bezpiecznie lub chętnie zakłada ubranka w określonej tonacji. Aranżacja ma być nie tylko ładna. Najważniejszym kryterium jest to, by dziecko dobrze się czuło we własnym pokoju, a na to w dużej mierze będzie wpływać właśnie kolorystyka. Wciąż warto zachować spokojny charakter wystroju, urozmaicając go barwnymi akcentami. Kolorowa może być jedna ze ścian lub zestaw kilku plakatów zawieszonych obok siebie. A gdy nasze dziecko pójdzie do szkoły, warto wprowadzić do pokoju zielone i żółte akcenty. Kolor zielony znany jest ze swoich pozytywnych i uspokajających właściwości, a żółty znakomicie stymuluje i pobudza myślenie.
Skoro wiemy już, jak wygląda sprawa z kolorami, zobaczmy, w jaki sposób można urządzić pokój dziecka, sięgając po znane style dekoratorskie. Zacznijmy od tego, że warto sięgać po ponadczasowe motywy, z których maluch szybko nie wyrośnie. Zamiast postaci z kreskówki wybierzmy plakat z sylwetką zwierzaka, a typowo infantylne wzory możemy zastąpić rysunkowymi przedstawieniami utrzymanymi na przykład w skandynawskim stylu. Inspiracji szukajmy także w zainteresowaniach naszych pociech – to najlepsze źródło pomysłów.
Kontrastujący minimalizm – jak już powiedzieliśmy wcześniej, do pokoju noworodka wprowadzamy wyraziste, kontrastujące akcenty dekoracyjne o prostej formie. Plakaty do pokoju dziecięcego mogą przedstawiać sylwetki zwierząt, kwiaty, owoce i warzywa lub geometryczne figury. Ściany natomiast pomalujmy pastelowymi lub cielistymi kolorami. Nie chcąc przytłoczyć malucha zbyt dużą ilością bodźców, możemy poprzestać na rozsądnym minimalizmie.
Styl marynistyczny – nie musimy mieszkać na wybrzeżu, by nasze dziecko cieszyło się morskim klimatem. Pomalujmy ściany na pastelowy odcień niebieskiego, dodajmy miętowe akcenty, a na ścianie zawieśmy plakat z zabawnym wielorybem, czerwonym rakiem lub statkiem piratów. Im mniejsze jest nasze dziecko, tym wzory powinny być bardziej uproszczone i przejrzyste.
Uroczy shabby chic – ten styl opiera się na delikatnej i pudrowej kolorystyce, dlatego nadaje się znakomicie do pokoju dziewczynki. Pamiętając jednak, że ważne są wyraziste akcenty dekoracyjne w przypadku malucha i dopasowywanie ozdób do zainteresowań większego dziecka, zawieśmy na ścianie plakat z kontrastującym wizerunkiem króliczka lub ptaków, a w pokoju większego szkraba na przykład wizerunek baletnicy, jeśli nasza córka lubi taniec.
Afrykański klimat – ciepła paleta barw wykorzystująca kolory ziemi to zawsze dobre rozwiązanie – i dla malucha, i dla nieco starszego dziecka – bo sprawia, że przestrzeń jest przytulna i daje poczucie bezpieczeństwa. Takie odcienie nadają się z kolei idealnie do dziecięcej wersji stylu etno. Niech w przestrzeni zagoszczą więc wizerunki afrykańskich zwierząt.
Skandynawia dla małych – styl skandynawski kojarzy się z minimalizmem, ale śmiało możemy go urozmaicić, dostosowując do wieku dziecka. Jedną ze ścian pomalujmy na pudrowy kolor (waniliowy, miętowy, lawendowy), a na ścianach zawieśmy plakaty z rysunkowymi portretami zwierzaków. Szukając z kolei wyrazistego akcentu, postawmy na przedstawienie konika z Dalarna. Wielkoformatowy plakat nad łóżkiem lub kącikiem zabaw będzie pasować jak ulał.
Im więcej propozycji, tym trudniejszy wydaje się być wybór. Zaprezentowane powyżej rozwiązania mogą być jedynie punktem wyjścia dla nas do stworzenia własnej, unikalnej aranżacji. Pamiętajmy o tym, jak istotną rolę odgrywają kolory i akcenty dekoracyjne w rozwoju naszego dziecka i zdecydujmy się na takie pomysły, które będą zarówno pożyteczne, jak i miłe dla oka.
Tekst przygotowany we współpracy z Myloview.pl
barkabarka 2019.05.12 11:15
świetny te różowy fotelik
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.